Janusz Gorgoniusz Przedpełski, urodzony 9 września 1926 roku w Sochaczewie, a zmarły 28 sierpnia 2008 roku w Krzach Dużych, był ważną postacią w polskim sporcie.
Jako wieloletni prezes Polskiego Związku Podnoszenia Ciężarów, miał istotny wpływ na rozwój tej dyscypliny w Polsce. Jego zaangażowanie i pasja do sportu przyczyniły się do osiągnięć polskich ciężarowców na arenie krajowej i międzynarodowej.
Życiorys
Janusz Przedpełski, zasłużony działacz sportowy oraz sędzia w podnoszeniu ciężarów, miał niezwykle bogaty życiorys, który rozpoczął się podczas II wojny światowej. Walczył w szeregach Armii Krajowej, a jego odwaga i determinacja znalazły odzwierciedlenie w powstaniu warszawskim, za które uhonorowano go Warszawskim Krzyżem Powstańczym oraz Medalem za Warszawę 1939–1945. Niestety, po wojnie został również więźniem w niemieckim obozie jenieckim. Po zakończeniu działań wojennych powrócił do rodzinnego kraju i osiedlił się w Elblągu.
W 1949 roku ukończył liceum ekonomiczne, zdobywając maturę, jednak jego marzenia o studiach rolniczych nie ziściły się z powodu braku wolnych miejsc. Przez kilka kolejnych lat pracował jako nauczyciel w wiejskiej szkole na Mazurach. W tym czasie podjął również naukę w liceum pedagogicznym w Lidzbarku Warmińskim, gdzie po raz drugi zdał maturę.
W latach 1948–1955 Przedpełski był aktywnym członkiem Związku Młodzieży Polskiej (ZMP), a po 1955 roku przystąpił do Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej (PZPR). W połowie 1954 roku przeprowadził się do Warszawy, co okazało się punktem zwrotnym w jego karierze. Rozpoczął pracę w Radzie Wojewódzkiej LZS, a jego pasja do sportów siłowych, w szczególności podnoszenia ciężarów, zaczęła prawdziwie rozwijać się. W 1955 roku zdobył tytuł instruktora podnoszenia ciężarów oraz nawiązał współpracę z Czesławem Borejszą, jednym z pionierów tego sportu w Polsce.
W 1957 roku osiągnął znaczącą pozycję w Polskim Związku Podnoszenia Ciężarów, zostając wiceprezesem ds. organizacyjno-sportowych. W tym samym roku wziął udział w organizacji pierwszych w Polsce mistrzostw Europy, które miały miejsce w Katowicach. Po tych zawodach został mianowany sędzią klasy międzynarodowej. Już dwa lata później objął stanowisko prezesa PZPC, a w międzyczasie ukończył studia na Akademii Wychowania Fizycznego, zdobywając tytuł magistra wychowania fizycznego z zakresu pedagogiki i podnoszenia ciężarów.
W kolejnych latach Przedpełski był aktywnym działaczem sportowym oraz sędzią na międzynarodowej arenie. W 1964 roku został wybrany do Komisji Technicznej Międzynarodowej Federacji Podnoszenia Ciężarów (IWF), w której pełnił funkcję przez dwunastolecie. W 1976 roku objął pracę w Komitecie Wykonawczym, a w latach 1980–1984 był wiceprezesem IWF. Jego zasługi zostały docenione, gdy w 1995 roku został członkiem „Galerii Sławy IWF”, a w marcu 2005 roku otrzymał tytuł Honorowego Wiceprezydenta IWF, jak również Złoty Medal 100-lecia IWF.
W 1969 roku Przedpełski odegrał kluczową rolę w założeniu Europejskiej Federacji Podnoszenia Ciężarów (EWF), którą kierował aż do 1983 roku. Jako sędzia miał zaszczyt uczestniczyć w dwunastu igrzyskach olimpijskich, cztery razy pełniąc rolę arbitra (w latach 1960, 1964, 1968 oraz 1972) i będąc członkiem międzynarodowego jury między 1976 a 2004 rokiem. Od 1957 roku brał udział w praktycznie wszystkich mistrzostwach świata i Europy, zarówno jako sędzia, jak i członek jury, a także organizując ponad dwadzieścia tego typu wydarzeń.
Przez swoją karierę Janusz Przedpełski został uhonorowany licznymi odznaczeniami, w tym Krzyżem Komandorskim oraz Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski, a także Orderem Olimpijskim przyznanym przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski. W czasie PRL otrzymał wiele wyróżnień, w tym Krzyż Kawalerski i Oficerski Orderu Odrodzenia Polski, a także Złoty i Srebrny Krzyż Zasługi i inne odznaczenia za zasługi dla obronności kraju. W 2002 roku ponownie został odznaczony Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą.
2 sierpnia 2006 roku, po niemal półwieczu pracy jako prezydent PZPC, Przedpełski ogłosił swoją rezygnację, kończąc swoją karierę w tej roli, na którą wybierano go aż dwunastokrotnie. Zasługi Przedpełskiego w polskim podnoszeniu ciężarów są nie do przecenienia, za jego kadencji polscy ciężarowcy zdobyli łącznie 494 medale na igrzyskach olimpijskich oraz mistrzostwach świata i Europy.
Janusz Przedpełski spoczywa w Alei Zasłużonych na cmentarzu Powązki Wojskowe w Warszawie, w kwaterze A29-tuje-22.
Przypisy
- Odznaczenia w Pałacu Prezydenckim [online], prezydent.pl, 18.11.2002 r. [dostęp 01.09.2023 r.]
- Zza kulis MP. Odznaczenia dla działaczy. „Gazeta Sanocka – Autosan”, s. 7, Nr 11 (410) z 10-20.04.1987 r.
- a b Kto jest kim w Polsce, Wyd. 1. Warszawa: Wydawnictwo Interpress, 1984, s. 778–779. ISBN 83-223-2073-6.
- Wyszukiwarka cmentarna – Warszawskie cmentarze
Pozostali ludzie w kategorii "Sport i rekreacja":
Dawid Banaszek | Katarzyna Klata | Grzegorz Stencel | Adam Zagajewski (kolarz) | Kamil Rybicki | Andrzej Marszałek | Krzysztof Buczyński | Jan Król (siatkarz) | Bogdan Wróbel | Krzysztof WalencikOceń: Janusz Przedpełski