Cmentarz wojenny w Sochaczewie


Cmentarz wojenny w Sochaczewie to miejsce o głębokim znaczeniu historycznym, będące zarówno żołnierską, jak i cywilną nekropolią. Zlokalizowany tuż obok cmentarza parafialnego w Trojanowie, w dzielnicy Sochaczewa, przy alei 600-lecia 86, ten cmentarz wyróżnia się nie tylko swoją lokalizacją, ale i tragiczną historią.

Powierzchnia cmentarza wynosi 4410 m kw, co czyni go znacznym miejscem pochówku. Na tym terenie spoczywają żołnierze Wojska Polskiego, ofiary cywilne, a także członkowie oddziału Armii Krajowej ,,Socha", którzy złożyli swoje życie w obronie ojczyzny, polegnąwszy pod wsią Bronisławy.

Każdy grób na tym cmentarzu opowiada swoją własną, często tragiczną historię, co sprawia, że jest to miejsce nie tylko do refleksji, ale także do pamięci o tych, którzy oddali życie za wolność.

Historia

Cmentarz wojenny w Sochaczewie, powstały w latach 1940-1952, zajmuje szczególne miejsce w historii Polski jako największa nekropolia żołnierzy poległych w 1939 roku. Spoczywają tu wojskowi oraz oficerowie Wojska Polskiego z armii „Poznań” i „Pomorze”, którzy oddali życie w bitwie nad Bzurą. Oprócz kwater żołnierzy, na terenie cmentarza znajdują się także groby 20 partyzantów Armii Krajowej, którzy polegli w wyniku intensywnych walk z Niemcami, walcząc o zrzut broni w 1944 roku w pobliskich Bronisławach (gmina Rybno).

Poza wojskowymi, w tej nekropolii pochowano 142 cywili, którzy stracili życie podczas niemieckiej okupacji w latach 1939-1945.

W 2019 roku cmentarz przeszedł generalny remont, który obejmował wymianę nawierzchni oraz zamontowanie 287 granitowych krzyży z dedykacjami epitafijnymi. Dodatkowo zmodernizowano kwaterę żołnierzy AK i zainstalowano nowe tablice na monumentach. W ramach tych prac przeglądowi poddano także listę osób pochowanych w Centralnym Archiwum Wojskowym. Dzięki tym działaniom, zidentyfikowano i upamiętniono 534 osoby, co stanowi znaczny wzrost w porównaniu do rozpoznanych 160 osób przed rozpoczęciem remontu.

Finansowanie tej inicjatywy zapewnił Mateusz Morawiecki, który przeznaczył na ten cel ćwierć miliona złotych – dokładnie 2 626 286,97 zł.

Polegli

Na terenie cmentarza wojennego złożone są prochy licznych bohaterskich żołnierzy, którzy oddali swoje życie za wolność naszej ojczyzny.

  • 3693 żołnierzy Wojska Polskiego,
  • 20 żołnierzy Armii Krajowej, którzy polegli 04.04.1944 r. w Bronisławach,
  • 142 ofiary cywilne, które straciły życie w wyniku niemieckiej okupacji.

Opis cmentarza

Cmentarz wojenny w Sochaczewie zlokalizowany jest w północnej części miasta, przy ulicy 600-lecia 86. Jego całkowita powierzchnia wynosi 4410 m², a obiekt ma rozplanowanie w kształcie prostokąta.

W centralnej części cmentarza znajduje się główna aleja, która prowadzi do pomnika poświęconego pamięci wszystkich osób spoczywających w tym miejscu. Ponadto, w sercu nekropolii ulokowany jest pomnik z tablicą, która upamiętnia żołnierzy 68 pułku piechoty z Wrześni. Fundusze na ten pomnik zostały zebrane przez społeczność ziemi wrzesińskiej. Cały cmentarz otoczony jest kamiennym płotem, co nadaje mu szczególny charakter.

Zwłoki żołnierzy są pochowane w sześciu charakterystycznych kwaterach, które są uporządkowane według przynależności pułkowej. Na każdej z tych kwater znajduje się granitowy krzyż z inskrypcjami na cześć poległych. Dodatkowo, można tu zobaczyć dwie osobne kwatery dedykowane żołnierzom, którzy polegli w czasie okupacji, oraz poległym żołnierzom Armii Krajowej z oddziału „Socha”.

Cmentarz wojenny w Sochaczewie został wpisany do rejestru zabytków w dniu 2 stycznia 1992 roku, co podkreśla jego znaczenie i historyczną wartość.

Przypisy

  1. Zabytek.pl [online], zabytek.pl [dostęp 19.07.2023 r.]
  2. NID | Portal mapowy [online], mapy.zabytek.gov.pl [dostęp 08.08.2023 r.]
  3. Cmentarz wojskowy w Trojanowie – pierwsza uroczystość już 17 września [online], e-Sochaczew.pl, 12.09.2019 r. [dostęp 18.07.2023 r.]
  4. Cmentarz wojenny w Sochaczewie przejdzie remont [online], warszawa.wyborcza.pl [dostęp 18.07.2023 r.]
  5. Bronisławy - nasze lokalne Termopile. Przypomnijmy tę historię [online], tusochaczew.pl [dostęp 18.07.2023 r.]
  6. Starostwo Powiatowe w Sochaczewie [online], powiatsochaczew.pl [dostęp 18.07.2023 r.]
  7. 78. rocznica boju Oddziału Partyzanckiego Armii Krajowej Socha - Gmina Rybno, powiat sochaczewski, woj. mazowieckie [online], gminarybno.com [dostęp 18.07.2023 r.]
  8. Wyborcza.pl [online], warszawa.wyborcza.pl [dostęp 18.07.2023 r.]

Oceń: Cmentarz wojenny w Sochaczewie

Średnia ocena:4.83 Liczba ocen:16