Kościół Matki Boskiej Różańcowej w Sochaczewie


Kościół Matki Boskiej Różańcowej w Sochaczewie to ważny rzymskokatolicki obiekt sakralny, który pełni funkcję parafialną i jest integralną częścią parafii św. Wawrzyńca w Sochaczewie, przynależącej do dekanatu Sochaczew – św. Wawrzyńca w diecezji łowickiej. Jego lokalizacja w sercu Sochaczewa, przy ulicy Stefana Wyszyńskiego, czyni go dostępnym dla mieszkańców oraz turystów odwiedzających to historyczne miasto.

Inicjatywa budowy nowej świątyni zrodziła się z pragnienia księdza Stanisława Wierzejskiego oraz społeczności parafialnej. Prace budowlane rozpoczęły się w jesieni 1959 roku, a gotowa świątynia została poświęcona przez prymasa Stefana Wyszyńskiego 21 czerwca 1964 roku. Jeszcze sześć lat później, 4 czerwca 1970 roku, kościół doczekał się jego konsekracji. Architektoniczny projekt obiektu opracował Mieczysław Gliszczyński, który w swoje dzieło włożył ogrom pasji oraz wizji.

W latach 2005-2006 kościół przeszedł znaczną przebudowę, w wyniku której zainstalowano spadzisty dach oraz kopuły na dzwonnicy i kaplicach bocznych. Dodatkowym atutem jest nowa elewacja, która podkreśla piękno budowli. Kościół jest podzielony na dwie nawy, z główną nawą zakończoną prezbiterium w kształcie kielicha. W jej wnętrzu znajdują się cenne elementy, takie jak marmurowy ołtarz z krucyfiksem oraz obraz Matki Bożej Częstochowskiej.

W nawie bocznej znajduje się kaplica dedykowana Matce Bożej Różańcowej, znanej jako Sochaczewska. Od września 2010 roku w tej kaplicy przechowywana jest wierna kopia obrazu z 1435 roku, będącego obiektem kultu przez wiele wieków, aż do jego zaginięcia w 1945 roku, podczas działań wojennych związanych z wyzwoleniem Sochaczewa przez wojska sowieckie.

Kościół wzbogacają również inne dzieła sztuki. W ołtarzu bocznym można zobaczyć obraz Matki Bożej Nieustającej Pomocy, a także portrety świętych, takich jak św. Wawrzyniec oraz św. Franciszek z Asyżu. Dodatkowo, po lewej stronie nawy głównej, znajduje się kaplica Miłosierdzia Bożego.

Wśród cennych elementów wyposażenia świątyni znajdują się również średniowieczne kropielnice w kruchcie, XVIII-wieczna chrzcielnica oraz witraże z XX wieku, które razem tworzą unikalny i duchowy klimat tego miejsca.

Przypisy

  1. św. Wawrzyńca w Sochaczewie. Diecezja łowicka. [dostęp 25.02.2021 r.]

Oceń: Kościół Matki Boskiej Różańcowej w Sochaczewie

Średnia ocena:4.56 Liczba ocen:7