Kościół św. Józefa Robotnika w Sochaczewie


Kościół świętego Józefa Robotnika w Sochaczewie to znacząca świątynia, która pełni rolę rzymskokatolickiego kościoła parafialnego. Należy on do parafii pod tym samym wezwaniem, która jest częścią dekanatu Sochaczew – św. Wawrzyńca diecezji łowickiej. Kościół znajduje się w malowniczej dzielnicy Chodaków w Sochaczewie, przy ulicy Fryderyka Chopina.

Historia tej świątyni jest niezwykle interesująca. Budowla została zaadaptowana z przedwojennego młyna, który został zakupiony w 1957 roku. W trakcie prac adaptacyjnych nadzorował je architekt Stanisław Marzyński, znany ze swoich realizacji, w tym kościoła św. Klemensa Hofbauera w Warszawie, który znajduje się przy ulicy Karolkowej. Już w Wigilię Bożego Narodzenia 1958 roku odprawiono w nowej kaplicy pierwszą mszę świętą.

Przy decyzji o budowie kościoła, ówczesny proboszcz ks. Bronisław Stawicki, wspólnie z parafianami, postanowił nadać mu patronat św. Józefa Robotnika. Konsekracja budowli miała miejsce 22 maja 1962 roku, a dokonał jej Sługa Boży arcybiskup metropolita gnieźnieńsko-warszawski kardynał Stefan Wyszyński, prymas Polski. Parafia została erygowana na Boże Narodzenie w 1975 roku, wcześniej kościół pełnił funkcję kościoła filialnego parafii w Trojanowie.

W miarę upływu czasu, dzielnica Chodaków rozwijała się, a liczba wiernych wzrastała, co sprawiło, że pierwotna świątynia stała się niewystarczająca. W 1980 roku zrodził się pomysł jej rozbudowy. Dzięki nieustannym staraniom proboszcza i aktywnemu zaangażowaniu parafian, w dniu 22 lipca 1982 roku władze państwowe wydały zezwolenie na rozbudowę. Już 30 sierpnia tego samego roku, nowy proboszcz, ksiądz Jan Kaczmarczyk, wmurował pierwszą cegłę rozbudowywanego obiektu. Zaangażowanie społeczności i ich ofiarność sprawiły, że prace budowlane toczyły się w szybkim tempie.

Projekt nowej świątyni stworzył Adolf Szczepiński, były dziekan Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, natomiast wystrój wnętrza opracował Tadeusz Świerczek. Kamień węgielny został wmurowany w 1983 roku przez biskupa pomocniczego warszawskiego Jerzego Modzelewskiego. Z kolei 15 maja 1986 roku kościół został poświęcony przez arcybiskupa metropolitę gnieźnieńsko-warszawskiego kard. Józefa Glempa, prymasa Polski, a jego konsekracja miała miejsce 8 grudnia 2007 roku, dokonał jej biskup łowicki Andrzej Dziuba.

Architektura kościoła charakteryzuje się dwupoziomową formą. W dolnej części znajdują się dodatkowe pięć sal katechetycznych, natomiast na górnym poziomie umiejscowiono zakrystie, przedsionki, nowy i stary chór oraz dwie kaplice: św. Józefa oraz Matki Bożej Fatimskiej. W ołtarzu głównym znajduje się miejsce do przechowywania Najświętszego Sakramentu. Świątynia dysponuje pięcioma ołtarzami bocznymi, które są poświęcone: św. Józefa Robotnika, Najświętszemu Sercu Pana Jezusa, Matce Bożej Częstochowskiej, św. Maksymilianowi Kolbe oraz Jezusowi Miłosiernemu.

Przypisy

  1. św. Józefa Robotnika w Sochaczewie. Diecezja łowicka. [dostęp 09.03.2021 r.]

Oceń: Kościół św. Józefa Robotnika w Sochaczewie

Średnia ocena:5 Liczba ocen:9