Liceum Ogólnokształcące im. Fryderyka Chopina w Sochaczewie


Liceum Ogólnokształcące im. Fryderyka Chopina w Sochaczewie to publiczna instytucja edukacyjna, która rozpoczęła swoją działalność w dniu 1 września 1926 roku.

Wówczas szkoła ta funkcjonowała pod nazwą Gimnazjum Koedukacyjne Wydziału Powiatowego Sejmiku Sochaczewskiego, co podkreśla jej długą i bogatą historię oraz tradycję edukacyjną.

Historia szkoły

W 1926 roku powstała szkoła, która była wyjątkowym wydarzeniem na edukacyjnej mapie powiatu. Na początku swojego istnienia, liceum było jedyną szkołą średnią na terenie ówczesnego powiatu. Pomysł utworzenia tej placówki zrodził się już w 1924 roku, a wśród inicjatorów budowy znalazła się ówczesna elita sochaczewska. Włodzimierz Garbolewski, pierwszy starosta Sochaczewa w niepodległej Polsce, przekazał teren pod budowę szkoły.

Do współzałożycieli liceum należeli również: T. Ołpiński, starosta sochaczewski, Zygmunt Repsz, właściciel młyna w Chodakowie, oraz inżynierowie Kazimierz Hugo-Bader i Stanisław Szubert. Projekt architektoniczny szkoły wykonał architekt Franciszek Wilczkowski.

W roku szkolnym 1926/1927 naukę rozpoczęło zaledwie 30 uczniów. Warto zaznaczyć, że szkoła miała charakter półprywatny, co oznaczało, że uczniowie musieli uiszczać wysokie czesne. Z tego powodu, uczęszczać mogli jedynie uczniowie z zamożniejszych rodzin. Pomocą dla uboższych służyły stypendia fundowane przez zamożnych mieszkańców Sochaczewa. W czerwcu 1930 roku odbył się pierwszy egzamin dojrzałości, zdany przez 6 abiturientów.

W kolejnych latach, w 1931 roku, 14 absolwentów ukończyło gimnazjum. Budynek szkoły stylizowany był pierwotnie na dworek szlachecki, a brakiem sali gimnastycznej zajął się dopiero w 1932 roku. Do wybuchu II wojny światowej w 1939 roku, szkołę ukończyło 155 osób. Szkoła zyskała szczególne miejsce w historii dzięki emocjonującym egzaminom wstępnym w 1939 roku, kiedy to egzamin z matematyki odbywał się 1 września i został przerwany przez syreny alarmowe, informujące o pierwszym niemieckim nalocie na miasto.

Po wybuchu wojny, w listopadzie 1939 roku, władze okupacyjne nakazały zamknięcie wszystkich szkół średnich w kraju. Rodzice uczniów wystąpili z prośbą do nauczycieli, aby kontynuowali nauczanie ich dzieci. W ten sposób zorganizowano pierwsze tajne komplety, które prowadziły nauczycielki: Wanda Górko (język polski), Zofia Urbanowska (biologia, geografia) oraz Władysław Nowakowski (matematyka, fizyka). Lekcje odbywały się najpierw w domach nauczycieli, a później także w mieszkaniach uczniów. Normalna nauka wznowiła się 1 marca 1945 roku.

Od samego początku w szkole ożywały różnorodne organizacje młodzieżowe, w tym samorząd szkolny, kółka samokształceniowe, koła sportowe, dramatyczne, drużyny harcerskie, a po wojnie także: koło teatralne, chór szkolny oraz kabaret uczniowski. W 2016 roku zorganizowano zjazd absolwentów z okazji 90-lecia szkoły, połączony z mszą, spotkaniami w klasach oraz Balem absolwentów w hotelu Chopin w Sochaczewie. Powstała także pamiątkowa książka oraz wystawa zdjęć, która upamiętniła to szczególne wydarzenie.

Patron

Patronem tego liceum jest znakomity polski kompozytor oraz pianista Fryderyk Chopin. Urodził się on 1 marca 1810 roku, co potwierdzają zarówno jego osobiste oświadczenia, jak i jego rodziny, jednak zgodnie z metryką chrztu sporządzoną kilka tygodni po jego narodzinach, data ta przypada na 22 lutego. Chopin przyszedł na świat we wsi Żelazowa Wola, która znajduje się 8 km od Sochaczewa, w regionie Mazowsza, w obszarze ówczesnego Księstwa Warszawskiego.

W związku z tym, że Fryderyk Chopin jest patronem liceum, w szkole regularnie odbywają się konkursy, które są poświęcone jego życiu oraz twórczości. Uczniowie mają dzięki temu okazję zgłębiać bogaty dorobek tego wielkiego artysty oraz uczestniczyć w wydarzeniach, które celebrują jego pamięć.

Primus Inter Pares

Co roku szkole przyznawany jest równie ważny tytuł najlepszego ucznia, który nosi miano Primus Inter Pares. Otrzymanie tego tytułu wymaga od kandydata spełnienia kilku kluczowych kryteriów.

  • Najwyższa średnia ocen z wszystkich obowiązkowych i dodatkowych zajęć edukacyjnych zamieszczonych na świadectwie ukończenia szkoły, a także wzorowa ocena zachowania, która musi być utrzymywana przez cały okres nauki w szkole ponadgimnazjalnej,
  • Osiągnięcia w olimpiadach przedmiotowych. Oceniane one są w kolejności uzyskania tytułu laureata, finalisty, ukończenia zawodów okręgowych, a także udziału w zawodach okręgowych i eliminacjach szkolnych,
  • Najwyższa średnia wyników z obowiązkowych i dodatkowych przedmiotów w I semestrze klasy III,
  • Najwyższa średnia wyników z przedmiotów edukacyjnych na świadectwie ukończenia klasy II.

Znani absolwenci

W gronie absolwentów Liceum Ogólnokształcącego im. Fryderyka Chopina w Sochaczewie znajduje się wielu znakomitych przedstawicieli różnych dziedzin życia publicznego i naukowego. Poniżej przedstawiamy wybrane sylwetki:

  • Marek Białkowski – profesor, pełniący funkcję wykładowcy na uniwersytecie w Brisbane, Australia,
  • Roman Chałaczkiewicz – polski dyplomata, który piastował urząd ambasadora RP w Iraku oraz Zjednoczonych Emiratach Arabskich,
  • Jan Głuchowski – profesor prawa, znany ze swoich osiągnięć w dziedzinie edukacji prawniczej,
  • Robert Janowski – utalentowany piosenkarz, kompozytor, poeta, aktor, a także prezenter telewizyjny i dziennikarz radiowy,
  • Bogusław Liberadzki – profesor nauk ekonomicznych, polityk, który pełnił funkcję ministra transportu i gospodarki morskiej w latach 1993–1997, a także posłował na Sejm III i IV kadencji oraz był europosełem w wielokrotnych kadencjach Parlamentu Europejskiego, wiceprzewodniczący Europarlamentu VIII kadencji,
  • Ewa Nasalska /Draber/ – doktor habilitowany nauk społecznych, wykładowca w Instytucie Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego,
  • Mieczysław Wyględowski – polski polityk oraz lekarz chirurg, był senator II i III kadencji,
  • Michał Gołkowski – uznany polski pisarz literatury fantastycznej,
  • Urszula Wójcicka – profesor, specjalizująca się w rusycystyce, wykładowca Uniwersytetu Bydgoskiego,
  • Piotr Zborowski – wokalista oraz kompozytor, który rozpoczął swoją karierę w zespole Felivers,
  • Jolanta Gonta – Starosta Sochaczewski, czynnie angażująca się w rozwój lokalnej społeczności,
  • Piotr Osiecki – rugbista, były reprezentant Polski, samorządowiec oraz Burmistrz Sochaczewa.

Znani uczniowie

Wśród absolwentów liceum, na szczególną uwagę zasługuje Mariusz Kamiński, który jest postacią znaczącą w polskiej polityce. Jako polityk, zasiadał w Sejmie przez wiele kadencji: III, IV, V, VII, VIII, IX oraz X. Ponadto, w latach 2006 – 2009 pełnił funkcję szefa Centralnego Biura Antykorupcyjnego, co było jednym z kluczowych momentów w jego karierze.

Od 2015 do 2023 roku Mariusz Kamiński był również koordynatorem służb specjalnych, a w latach 2019 – 2023 obejmował stanowisko Ministra spraw wewnętrznych. Jego działalność na tych ważnych stanowiskach sprawiła, że zyskał uznanie jako jeden z wpływowych polityków w Polsce.

Więcej informacji o Mariuszu Kamińskim można znaleźć pod tym linkiem: Mariusz Kamiński.

Dyrektorzy

Historia kierownictwa Liceum Ogólnokształcącego im. Fryderyka Chopina w Sochaczewie obejmuje wiele wybitnych postaci, które przez lata przyczyniały się do rozwoju tej instytucji. Poniżej znajduje się lista dyrektorów, którzy pełnili tę odpowiedzialną rolę:

  • Wiesław Bączkowski 1926,
  • Tadeusz Mendrys 1926 – 1927,
  • Władysław Wasung 1927 – 1929,
  • Józef Hołdakowski 1929 – 1931,
  • Bronisław Pasławski 1931 – 1939,
  • Władysław Nowakowski 1945 – 1952,
  • Władysław Rojkowski 1952 – 1953,
  • Zofia Kowerczuk 1953 – 1965,
  • Bogumiła Bukowska 1965 – 1972,
  • Wiesława Pińkowska 1972 (1 IX – 30 XI),
  • Zdzisław Kopiński 1972 – 1974,
  • Teresa Smok 1974 – 1975,
  • Janina Kieryło 1975 – 1981,
  • Mirosław Szczepanowski 1981 – 2009,
  • Adam Radożycki 2009 – 2013,
  • Dariusz Miłkowski (obecnie).

Przypisy

  1. Wybitni Absolwenci Liceum Ogólnokształcącego im. Fryderyka Chopina. [dostęp 21.01.2024 r.]
  2. Historia [online], 26.11.2018 r. [dostęp 19.07.2023 r.]
  3. KULTURA - Już w sobotę VI Zjazd Absolwentów "Chopina" [online], sochaczew.pl [dostęp 05.03.2020 r.]
  4. ZJAZD ABSOLWENTÓW 2016 – strona Zespół Szkół Ogólnokształcących w Sochaczewie - e-sochaczew.pl [online], zso.e-sochaczew.pl [dostęp 05.03.2020 r.]
  5. Fryderyk Chopin – Centrum Informacji - Żelazowa Wola – Polska Chopina [online], pl.chopin.nifc.pl [dostęp 05.03.2020 r.]

Oceń: Liceum Ogólnokształcące im. Fryderyka Chopina w Sochaczewie

Średnia ocena:4.98 Liczba ocen:11