Andrzej Andrzejewski (pilot)


Andrzej Piotr Andrzejewski to postać, która zapisała się w historii polskiego lotnictwa wojskowego. Urodził się 19 maja 1961 roku w Sochaczewie, a jego życie zakończyło się tragicznie 23 stycznia 2008 roku w Mirosławcu.

Był on generałem brygady oraz doświadczonym pilotem Wojska Polskiego, który pośmiertnie otrzymał awans do stopnia generała dywizji. Jego kariera wojskowa imponowała nie tylko umiejętnościami w pilotażu, ale również zaangażowaniem w służbie dla kraju.

Życiorys

W 1985 roku Andrzej Andrzejewski zrealizował swoje ambicje, kończąc Wyższą Oficerską Szkołę Lotniczą w Dęblinie. Po zdobyciu odpowiednich kwalifikacji, rozpoczął swoją służbę wojskową jako pilot w 8 Pułku Lotnictwa Myśliwsko-Bombowego. W 1995 roku ukończył dalsze studia w Akademii Obrony Narodowej w Warszawie, co poszerzyło jego kompetencje w dziedzinie obrony narodowej. Od 1985 do 1998 roku pełnił służbę w 40 pułku lotnictwa myśliwsko-bombowego, a następnie, w 2000 roku, przeszedł do 1 Brygady Lotnictwa Taktycznego w Świdwinie, gdzie objął stanowisko dowódcy jednostki, a także mieszkał w Połczynie-Zdroju.

19 sierpnia 2003 roku, podczas misji lotniczej na samolocie Su-22, Andrzejewski uczestniczył w ćwiczeniach na poligonie w Ustce. W trakcie ćwiczeń, jednostki obrony przeciwlotniczej, w których skład wchodziły jednostki z Elbląga i Szczecina, miały za zadanie zestrzeliwać jego rakiety – imitatory celów SRCP-WR. Niefortunnie, doszło do awarii jednego z imitatorów oraz pomyłek ze strony jednostek obrony, co skutkowało za wcześnie wystrzeloną rakietą przeciwlotniczą. W wyniku tego incydentu, jedna z rakiet Kubów uderzyła w samolot Andrzejewskiego na wysokości 3000 metrów, około 21 km od brzegu, prowadząc do wypadku.

Pilot, wykazując się niezwykłą odwagą i opanowaniem, zdołał się katapultować, a następnie osiadł na spadochronie w morzu. Po półtorej godziny spędzonej w wodzie, został uratowany przez śmigłowiec ratowniczy Marynarki Wojennej. Szczęśliwie, nie odniósł w tym wypadku żadnych obrażeń. W uznaniu za swoje zasługi, w tym samym roku Andrzejewski został awansowany do stopnia pułkownika. W 2006 roku ukończył Podyplomowe Studia Polityki Obronnej w Akademii Obrony Narodowej w Rembertowie, a 11 listopada tegoż roku został mianowany generałem brygady. Wyróżniono go również statuetką Ikara w maju 2007 roku.

Niestety, jego życie tragicznie zakończyło się 23 stycznia 2008 roku w katastrofie lotniczej pod Mirosławcem, gdzie zginął jako jeden z pasażerów samolotu transportowego CASA C-295M. Został pochowany na cmentarzu Miłostowo w Poznaniu. Po jego śmierci, 29 stycznia 2008 roku, Prezydent RP Lech Kaczyński, na wniosek Ministra Obrony Narodowej, Bogdana Klicha, pośmiertnie awansował go na generała dywizji. Uroczystość odczytania nominacji miała miejsce 18 lutego 2008 roku podczas ceremonii pogrzebowej w Świdwinie.

Ordery i odznaczenia

Andrzej Andrzejewski, znany pilot, zdobył wiele prestiżowych odznaczeń za swoje zasługi oraz oddanie dla kraju. Jego osiągnięcia zostały docenione poprzez przyznanie mu różnych medalów oraz odznak, które symbolizują najwyższy szacunek w środowisku wojskowym.

  • Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski (pośmiertnie),
  • Brązowy Krzyż Zasługi,
  • Srebrny Medal „Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny”,
  • Brązowy Medal „Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny”,
  • Złoty Medal „Za zasługi dla obronności kraju”,
  • Srebrny Medal „Za Zasługi dla obronności kraju”.

Przypisy

  1. Katastrofa pod Mirosławcem, Gwiazda Polski i rekordziści. Groby tragicznie zmarłych pilotów. Niezapomniani [online], www.se.pl [dostęp 01.02.2023 r.]
  2. M.P. z 2008 r. nr 56, poz. 506 – pkt 1.
  3. M.P. z 2008 r. nr 13, poz. 127
  4. M.P. z 2006 r. nr 87, poz. 895
  5. szczegóły wypadku koło Ustki w "Polsce Zbrojnej". [dostęp 24.01.2008 r.]

Pozostali ludzie w kategorii "Wojsko i służby mundurowe":

Julian Jednaszewski | Mikołaj Troicki

Oceń: Andrzej Andrzejewski (pilot)

Średnia ocena:4.59 Liczba ocen:18