Mikołaj Troicki urodził się 1 sierpnia 1905 roku w Sochaczewie, a swoje życie zakończył 12 kwietnia 1989 roku. Był on nie tylko oficerem politycznym, ale również odegrał kluczową rolę podczas działań wojennych, zwłaszcza na Froncie Wschodnim.
Warto zaznaczyć, że Troicki to bohater historyczny, znany przede wszystkim jako zdobywca Berlina. Jego odwaga i determinacja zostały uhonorowane, gdy to on inicjował zatknięcie polskiej flagi na Kolumnie Zwycięstwa, co miało ogromne znaczenie symboliczne dla Polski po latach niewoli.
Życiorys
Mikołaj Troicki przyszedł na świat w Sochaczewie, gdzie rozwijał swoje umiejętności biegowe. Służbę wojskową odbył na Polesiu, jednak po wybuchu II wojny światowej postanowił dołączyć do Armii Poznań, z którą brał udział w walkach nad Bzurą. Po przegranej bitwie, przystąpił do ZWZ, gdzie zabezpieczał broń, którą żołnierze zakopywali w 1939 roku. Ze względu na zagrożenie aresztowaniem, przeniósł się do Warszawy, gdzie został rozpoznany i zatrzymany w trakcie łapanki w 1943 roku.
Troicki został deportowany na roboty przymusowe do Jugosławii, gdzie rozpoczął pracę w kopalni miedzi w Majdanborze. Po pewnym czasie zdecydował się na ucieczkę i wstąpił do oddziału czetników, jednakże zdezerterował z powodu braku zgody na kolaborację z Niemcami. Wkrótce dołączył do 19 Międzynarodowej Brygady Dywersyjnej Wojska Ludowowyzwoleńczego oraz Oddziałów Partyzanckich Jugosławii. Podczas jednej z walk trafił w ręce ustaszy, aczkolwiek udało mu się uciec razem z innymi jeńcami.
Po wyzwoleniu Belgradu, przy wsparciu radzieckiego oficera polskiego pochodzenia, Mikołaj powrócił do kraju. Ukończył przyspieszony kurs oficerski w Lublinie, a następnie zajął pozycję w 1 Pułku Artylerii Lekkiej 1 Dywizji Piechoty im. Tadeusza Kościuszki na stanowisku oficera politycznego 7 baterii. Uczestniczył w walkach na Wale Pomorskim oraz w szturmie Berlina.
To właśnie z inicjatywy ppor. Mikołaja Troickiego, żołnierze 7 baterii, w składzie z plut. Kazimierzem Otapem, kpr. Antonim Jabłońskim, kan. Aleksandrem Karpowiczem i kan. Eugeniuszem Mierzejewskim, wywiesili polską flagę na Siegessäule. Wydarzenie to stało się symbolem, a 2 maja obchodzone jest obecnie jako Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Warto dodać, że pierwsi flagę umieścili żołnierze 8 baterii pod dowództwem ppor. Waldemara Felchnerowskiego. Historycy z Wojskowego Instytutu Historycznego, którzy w 1966 roku analizowali tę sprawę, potwierdzili pierwszeństwo żołnierzy 8 baterii 1 Pułku Artylerii Lekkiej.
Po zakończeniu służby wojskowej, Troicki osiedlił się w Krosnie, gdzie pełnił funkcję inspektora ds. osadnictwa. Po powrocie do Sochaczewa zaangażował się w handel, pracując w spółdzielni, a także występując w orkiestrze rzemieślniczej. W latach 1948–1950 był ofiarą stalinowskich represji w związku z uczestnictwem w partyzantce marszałka Tito. Po odzyskaniu wolności przystąpił do ZBoWiD-u i otworzył pierwszą w Sochaczewie kolekturę Totalizatora Sportowego.
Mikołaj Troicki spoczywa na wojskowych Powązkach, w kwaterze HIII-3-37.
Życie prywatne
Był synem Romana Troickiego, który pełnił funkcję zastępcy naczelnika straży pożarnej, był również wiceburmistrzem oraz restauratorem. Pomimo stanowczego sprzeciwu ojca, ostatecznie ożenił się z Sabiną Wójcicką.
Odznaczenia
Mikołaj Troicki został odznaczony licznymi medalami i wyróżnieniami, które świadczą o jego znaczącym wkładzie w historii Polski.
- Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski,
- Order Krzyża Grunwaldu III klasy – nadany 10 października 1970 roku za zdobycie Berlina,
- Krzyż Walecznych – otrzymany w 1945 roku za przełamanie Wału Pomorskiego,
- Krzyż Partyzancki,
- Medal XXX-lecia Polski Ludowej,
- Medal XL-lecia Polski Ludowej,
- Medal za Warszawę 1939–1945,
- Medal za Odrę, Nysę, Bałtyk,
- Medal Zwycięstwa i Wolności 1945,
- Medal „Za udział w walkach o Berlin”,
- Odznaka Honorowa Polskiego Czerwonego Krzyża II stopnia,
- i inne – poza polskimi, odznaczony również nagrodami jugosłowiańskimi oraz radzieckimi.
Przypisy
- Tomasz Leszkowicz: Kto jako pierwszy zawiesił polską flagę w zrujnowanym Berlinie?. Onet.pl, 01.05.2021 r. [dostęp 02.05.2021 r.]
- AnnaA. Dąbrowska, Tajemnice polskiej flagi nad Berlinem [online], Polska Zbrojna, 08.07.2015 r. [dostęp 09.02.2019 r.]
- a b c d RadosławR. Jarosiński, Dzieje Mikołaja Troickiego [online], Stary Sochaczew, 2015 r. [dostęp 09.02.2019 r.]
- Wyszukiwarka – warszawskie cmentarze.
Pozostali ludzie w kategorii "Wojsko i służby mundurowe":
Andrzej Andrzejewski (pilot) | Julian JednaszewskiOceń: Mikołaj Troicki