Cezary Banasiński


Cezary Banasiński, urodzony 28 listopada 1953 roku w Sochaczewie, to wybitny polski prawnik oraz urzędnik publiczny. Posiada stopień doktora habilitowanego nauk prawnych, co podkreśla jego wysokie kwalifikacje i doświadczenie w dziedzinie prawa. Jako profesor uczelni angażuje się w działalność na Uniwersytecie Warszawskim, gdzie przekazuje swoją wiedzę i wspiera rozwój studentów.

W przeszłości pełnił ogromnie ważną rolę jako prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, co świadczy o jego zaangażowaniu w obronę interesów konsumentów oraz zwalczanie praktyk monopolistycznych. Jego specjalizacja obejmuje prawo administracyjne oraz gospodarcze, w którym odnajduje się z wyjątkową biegłością.

Życiorys

Ukończył edukację na kierunkach zarządzanie oraz prawo naUniwersytecie Warszawskim, gdzie również zdobył tytuł doktora nauk prawnych. Miał zaszczyt być stypendystą na renomowanych uczelniach w Austrii oraz Niemczech. W 2016 roku, na podstawie swojego dorobku naukowego i rozprawy zatytułowanej „Dyskrecjonalność w prawie antymonopolowym”, uzyskał habilitację w dziedzinie prawa publicznego gospodarczego na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Po tym osiągnięciu został docentem na tym wydziale oraz profesorem nadzwyczajnym w Wyższej Szkole Administracji Publicznej w Ostrołęce.

W 2019 roku został powołany na stanowisko profesora uczelni na Uniwersytecie Warszawskim. W latach 90. pracował jako doradca rządowego pełnomocnika ds. integracji europejskiej w Urzędzie Rady Ministrów. Następnie pełnił funkcję doradcy ministra ds. integracji europejskiej oraz był pracownikiem Biura Orzecznictwa w Trybunale Konstytucyjnym. W latach 2000-2001 pracował jako podsekretarz stanu w Urzędzie Komitetu Integracji Europejskiej.

We wrześniu 2001 roku, po pomyślnie przeprowadzonym konkursie, objął stanowisko prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, gdzie piastował tę funkcję przez pięcioletnią kadencję. Został jednak odwołany z niej w marcu 2007 roku przez premiera Jarosława Kaczyńskiego.

W 2009 roku został członkiem rady nadzorczej PKO Banku Polskiego, reprezentując skarb państwa, a ostatecznie objął funkcję jej przewodniczącego. Dodatkowo, jest członkiem stowarzyszenia Collegium Invisibile. W 2023 roku został powołany przez rzecznika finansowego do Doradczego Komitetu Naukowego.

Wybrane publikacje

Oto wybrane publikacje autorstwa Cezarego Banasińskiego, które stanowią cenny wkład w polsko-europejskie prawo oraz zagadnienia związane z ochroną konkurencji i konsumentów.

  • Aktualne problemy polskiego i europejskiego prawa ochrony konkurencji, Warszawa 2006,
  • Costs and benefits of Poland’s membership in the European Union, Warszawa 2003,
  • Komentarz do ustawy o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa oraz o zmianie niektórych ustaw wraz z tekstami przepisów wykonawczych i wzorami umów, Warszawa 1992,
  • Konkurencja w gospodarce współczesnej, Warszawa 2007,
  • Ochrona konkurencji i konsumentów w Polsce i Unii Europejskiej (studia prawno-ekonomiczne), Warszawa 2005,
  • Podstawowe problemy realizacji Układu Europejskiego w świetle postanowień Rundy Urugwajskiej GATT, Warszawa 1994,
  • Prawo administracji gospodarczej (współautor), Warszawa 1989,
  • Prawo gospodarcze. Zagadnienia administracyjnoprawne, Warszawa 1996 i późn.,
  • Prawo radiofonii i telewizji w Polsce w świetle standardów europejskich, Warszawa 2001,
  • Problemy prawa polskiego i obcego w ujęciu historycznym, praktycznym i teoretycznym, Warszawa 2009,
  • Standardy wspólnotowe w polskim prawie ochrony konsumenta, Warszawa 2004.

Przypisy

  1. Rzecznik Finansowy powołał członków Doradczego Komitetu Naukowego. rf.gov.pl, 18.08.2023 r. [dostęp 28.10.2023 r.]
  2. UCHWAŁA NR 401 SENATU UNIWERSYTETU WARSZAWSKIEGO z dnia 20.03.2019 r. w sprawie wyrażenia opinii dotyczących zatrudnienia na Uniwersytecie Warszawskim na stanowisku profesora uczelni. uw.edu.pl. [dostęp 06.04.2019 r.]
  3. Dr hab. Cezary Banasiński, [w:] baza „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI PIB) [dostęp 05.01.2016 r.]
  4. Lista tutorów Collegium Invisibile. ci.edu.pl. [dostęp 02.04.2011 r.]
  5. a b PKO BP SA powołanie członków rady nadzorczej. money.pl, 20.09.2009 r. [dostęp 25.04.2010 r.]

Oceń: Cezary Banasiński

Średnia ocena:4.49 Liczba ocen:6