Mariusz Tomasz Ambroziak, urodzony 24 listopada 1969 roku w Sochaczewie, to postać znana w polskim krajobrazie politycznym. Jako polityk i broker, pełnił funkcję posła na Sejm III kadencji, co podkreśla jego zaangażowanie w sprawy publiczne oraz działalność na rzecz społeczności lokalnych.
Ambroziak swoimi wyborami i aktywnością dał się poznać jako osoba, która nie boi się podejmować wyzwań w zmieniającym się świecie polityki.
Życiorys
W 1990 roku Mariusz Ambroziak ukończył Technikum w Zespole Szkół Zawodowych im. Wilhelma Piecka w Ursusie. W latach osiemdziesiątych jego kariera zawodowa związana była z Zrzeszeniem Przemysłu Ciągnikowego „Ursus”. Od 1986 roku aktywnie uczestniczył w działalności NSZZ „Solidarność”, a w 1992 roku zainicjował powstanie Krajowej Sekcji Młodych w ramach tego związku. Został również przewodniczącym ursuskiego Komitetu Obywatelskiego.
W okresie od 1994 do 1995 roku Ambroziak był członkiem Rady ds. Młodzieży, gdzie współpracował z prezydentem Lechem Wałęsą. Jego działalność polityczna rozwijała się również w Zjednoczeniu Chrześcijańsko-Narodowym, do którego należał od 1996 do 2001 roku. W latach 1997-1999 pełnił funkcję doradcy sekretarza Komitetu Społecznego Rady Ministrów.
W 2001 roku, Mariusz Ambroziak przez kilka miesięcy sprawował mandat posła III kadencji jako przedstawiciel Akcji Wyborczej Solidarność, zastępując Pawła Jarosa. W tych samych wyborach ubiegał się o reelekcję z listy AWSP w okręgu płockim, zdobywając 2305 głosów, co jednak nie zapewniło mu sukcesu w reelekcji. Po wygaśnięciu kadencji w parlamencie dołączył do grupy założycieli regionalnego ugrupowania „Wspólnota Samorządowa Województwa Mazowieckiego”, które później przyjęło nazwę „Mazowiecka Wspólnota Samorządowa”, gdzie pełnił funkcję wiceprezesa.
W 2010 roku pełnił rolę koordynatora wyborczego Krajowej Wspólnoty Samorządowej, a cztery lata później brał udział w wyborach do sejmiku mazowieckiego jako kandydat z listy MWS, choć komitet nie zdobył mandatów. Mariusz Ambroziak zasiadał również w zarządzie głównym powołanego w 2015 roku Stowarzyszenia Chrześcijańsko-Narodowego.
W 1998 roku został prezesem Brokerskiego Centrum Ubezpieczeniowego „AMA” i w 2002 roku współzakładał Polską Izbę Brokerów Ubezpieczeniowych i Reasekuracyjnych. Jego zaangażowanie w działania społeczne i polityczne zostało docenione; w 2011 roku odznaczony został Złotym Krzyżem Zasługi, a w 2021 roku przyznano mu Krzyż Wolności i Solidarności.
Dodatkowo, Ambroziak jest współautorem książki pt. Kraj odzyskiwany, którą napisał wspólnie z Łukaszem Perzyną; publikacja ta, wydana przez Warszawską Wspólnotę Samorządową w 2012 roku, poświęcona jest kwestii demokracji lokalnej w Polsce.
Przypisy
- Serwis PKW – Wybory 2001. [dostęp 11.09.2022 r.]
- Struktura SChN. jutropolski.pl, 05.2015 r. [dostęp 11.09.2022 r.]
- M.P. z 2021 r. poz. 785.
- M.P. z 2011 r. nr 83, poz. 850.
Pozostali ludzie w kategorii "Polityka i administracja":
Ewa Mańkowska (lekarz) | Piotr Osiecki | Cezary Banasiński | Marek Szczepanowski | Janusz Owczarek | Ryszard Jan Zieliński | Jolanta Popiołek | Marek Gołkowski | Mariusz Kamiński | Bogusław Liberadzki | Marek WikińskiOceń: Mariusz Ambroziak