Władysław Komendarek


Władysław Komendarek, uruchomił swoją muzyczną karierę w drugiej połowie XX wieku, stając się jedną z istotnych postaci polskiej sceny muzycznej. Przyszedł na świat 10 października 1948 roku w Sochaczewie, gdzie jego talent szybko zaczął się rozwijać.

Muzyk ten jest najbardziej znany z działalności w zespole Exodus, z którym współpracował przez długi czas. W latach 80. XX wieku, po tej współpracy, zadecydował o rozpoczęciu solowej kariery, co przyczyniło się do jego większej popularności.

Od 1984 roku zajmuje się komponowaniem muzyki elektronicznej, co stanowi charakterystyczny element jego twórczości. Jego prace w tym zakresie zostały docenione zarówno przez krytyków, jak i przez fanów muzyki elektronicznej.

Warto również podkreślić, że Władysław Komendarek jest potomkiem Michała Kleofasa Ogińskiego, znanego z kompozycji słynnego poloneza "Pożegnanie Ojczyzny", co dodaje historycznego wymiaru jego twórczości.

Działalność muzyczna

Władysław Komendarek to artysta z pasją i wszechstronnością, którego działalność muzyczna przejawia się w wielu różnych kierunkach. Jego twórczość można podzielić na trzy kluczowe nurty: oryginalna muzyka własna, zastosowanie elementów muzyki poważnej przy użyciu syntezatorów oraz innowacyjne elektroniczne realizacje. Dzięki swoim pomysłom i muzycznej wyobraźni, a także bogatemu instrumentarium, zyskał uznanie w środowisku muzyków, jak również wśród słuchaczy.

W początkowych latach swojej kariery artystycznej Komendarek tworzył również muzykę bardziej przystępną dla odbiorców, co można zauważyć na przykładzie jego albumu Dotyk chmur oraz Manipulator świadomości, a także Zeta Reticuli IV i Hibernacja nr.1.

W połowie lat 70. artysta był członkiem Grupy Dominika, która została założona przez Dominika Kutę, znanego wcześniej z współpracy z Czerwonymi Gitarami. Po tym okresie, od 1976 do 1984 roku, grał w zespole Exodus. W roku 1979 wziął udział w nagraniu płyty Rezerwat miłości zespołu Skaldowie, wspólnie z Pawłem Birulą, który również był członkiem Exodusu.

Rok 1985 przyniósł mu niezapomniany występ na festiwalu w Jarocinie, gdzie w hołdzie J.S. Bachowi, w związku z obchodami 300. rocznicy jego urodzin, wykonał niezwykle obszerną suitę Powrót z materii międzygwiazdowej, pozostając jednocześnie w klimacie instrumentalnego rocka. Artysta powrócił do Jarocina w 1986 roku, gdzie zaprezentował utwór Zabawę kosmicznych dzieci.

Władysław „Gudonis” Komendarek może się pochwalić wieloma osiągnięciami, w tym:

  • wydawaniem autorskich albumów (analogowych, kasetowych oraz płyt kompaktowych),
  • tworzeniem muzyki do spektakli teatralnych, w tym dla teatru w Lublinie, oraz do filmów,
  • organizowaniem zagranicznych koncertów (solo w Holandii, Austrii, Niemczech oraz z zespołem Exodus w byłym Związku Radzieckim i Niemczech),
  • występami w licznych polskich miastach oraz na festiwalach, takich jak Jarocin,
  • uzyskiwaniem wysokich miejsc na liście przebojów muzyki elektronicznej Top Tlen w III Programie Polskiego Radia.

Dyskografia

Albumy nagrane samodzielnie

Władysław Komendarek, znany polski artysta muzyczny, ma na swoim koncie wiele wydawnictw. Jego debiutancki album nosił tytuł Władysław Komendarek i został wydany w formie kasety przez Polskie Nagrania „Muza” w 1985 roku. Później, w 2014 roku, album został wydany na CD przez GAD Records, zawierając cztery dodatkowe utwory, które nie znalazły się na pierwotnej kasecie.

Do jego ważniejszych dzieł zaliczają się także: Dotyk chmur, wydany na płycie analogowej w 1987 roku, Promenada (1989), a także Hibernacja nr 1, która ukazała się w 1990 roku. Kolejnymi tytułami, które zasługują na uwagę, są Fruwająca lalka oraz Tajemnice horyzontu, wydane w 1991 i 1992 roku.

W kolejnych latach Komendarek zrealizował takie albumy jak Powrót z materii międzygwiazdowej (1992), Poławiacze sumień (1993), Parabola muz (1994), oraz Kupcy czasu (1995). Na szczególną uwagę zasługuje również Szafirowa chimera z 1996 roku oraz Klasykotronika wydana w 1998 roku.

W XXI wieku artysta kontynuował swoją karierę, wypuszczając albumy: Manipulator (2001), Syndrom cywilizacji (2002), a także Myślowy bałagan (2007). Jego późniejsze dzieła to Time Merchants oraz Poisoners of Consciousness, obydwa z 2009 roku. Ostatnie lata jego kariery zaowocowały wydaniem Planetyzacja świadomości, które pojawiło się w formie podwójnej płyty analogowej w 2020 roku.

Albumy nagrane w kooperacji

Współpraca artysty zaowocowała również albumem Unexplored Secrets Of REM Sleep, który został wydany w 2011 roku przez Generator.pl. Ten utwór powstał w duecie z Przemysławem Rudziem, co z pewnością dodało mu niepowtarzalnego charakteru.

Płyty nagrane z grupą Exodus

Władysław Komendarek był również członkiem grupy Exodus, z którą nagrał takie płyty jak The Most Beautiful Day (1980) oraz Supernova (1982). Ich osiągnięcia można znaleźć w wydaniach na CD, w tym Singles Collection (1992) oraz Złota kolekcja: Najpiękniejszy dzień (2000). Ostatnim z wydanych tytułów, w którym brał udział z grupą, jest Hazard, które ukazało się w 2006 roku, wydane przez Metal Mind Productions.

Składanki

Oprócz swoich solowych projektów, Władysław Komendarek udzielał się również na różnych składankach. Jego utworów można posłuchać w takich projektach jak Looking East – Electronic East (1990), Moogazyn (1996) oraz Retrospektywny (Retrospective), który ukazał się na płycie analogowej w 2019 roku.

Single

Na koniec warto wymienić jego single, w tym Leśna przechadzka/Tęsknota żeglarza wydany przez Tonpress w 1985 roku oraz Sen Szoguna/Opętanie, który ukazał się w 1987 roku. Utwory te stanowią ważny element twórczości artysty i są często wspominane przez jego fanów.

Przypisy

  1. Pierwsze urodziny Gudonisa [online], e-sochaczew.pl [dostęp 26.04.2024 r.]
  2. LeszekL. Gnoiński LeszekL., JanJ. Skaradziński JanJ., Encyklopedia Polskiego Rocka, Warszawa: Świat Książki, 1997 r., s. 153, ISBN 83-7129-570-7, OCLC 43868642.

Pozostali ludzie w kategorii "Kultura i sztuka":

Andrzej Połeć | Jerzy Artysz | Włodzimierz Głodek | Ojzer Warszawski | Michał Gołkowski | Robert Klatt

Oceń: Władysław Komendarek

Średnia ocena:4.64 Liczba ocen:6