Leszek Nawrocki, urodzony w 1957 roku w Sochaczewie, był znaczącą postacią w dziedzinie historii oraz muzealnictwa w Polsce. Jego działalność obejmowała szeroki zakres tematów związanych z historią, co miało istotny wpływ na rozwój polskiej kultury i edukacji.
Niestety, zmarł 2 stycznia 2018 roku, pozostawiając po sobie bogaty dorobek naukowy, który nadal inspiruje wielu badaczy i pasjonatów historii.
Życiorys
Leszek Nawrocki przyszedł na świat w 1957 roku w Sochaczewie. Tam też ukończył Liceum Ogólnokształcące im. F. Chopina. W 1981 roku z powodzeniem zakończył studia magisterskie na Wydziale Historii Uniwersytetu Gdańskiego. Po zakończeniu edukacji rozpoczął pracę zawodową, pełniąc funkcję kierownika oddziału Archiwum Państwowego w Żyrardowie. Od 1983 roku związany był z Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą, gdzie zatrudniony był jako pracownik naukowy.
Dzięki jego zaangażowaniu Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą stało się pionierem w zakresie działalności wydawniczej w regionie. W rezultacie jego pracy publikowano w prasie zarówno ogólnokrajowej, jak i lokalnej wiele artykułów, a także wydano drukiem kilkanaście zwartych opracowań tematycznych.
W latach dziewięćdziesiątych XX wieku brał udział w telewizyjnej Wielkiej Grze, w której dziesięciokrotnie dochodził do finału. Odszedł od nas w nocy z 1 na 2 stycznia 2018 roku, pozostawiając po sobie trwały ślad w społeczności regionalnej.
Odznaczenia
Leszek Nawrocki został odznaczony czterema ważnymi medalami, które podkreślają jego znaczące osiągnięcia i zasługi.
- srebrny Krzyż Zasługi,
- brązowy medal „Za Zasługi dla Ligi Obrony Kraju”,
- srebrny Medal Opiekuna Miejsc Pamięci Narodowej,
- złoty Medal Opiekuna Miejsc Pamięci Narodowej.
Przypisy
- http://archive.is/qYdF4 (data dostępu 21.03.2018 r.)
Pozostali ludzie w kategorii "Nauka i edukacja":
Jacek Dyrzyński | Maria Gołkowska | Marek Białkowski (naukowiec) | Józef Smak | Maria Hirszowicz | Agnieszka Draber-Mońko | Marek StankiewiczOceń: Leszek Nawrocki