Maria Hirszowicz


Maria Hirszowicz, znana z nazwiska panieńskiego Bielińska, to wybitna postać w dziedzinie nauk społecznych, która pozostawiła po sobie znaczący dorobek intelektualny. Urodziła się 11 lipca 1925 roku w Sochaczewie, a jej życie zakończyło się 3 lipca 2007 roku w Paryżu.

Jako socjolożka polityczna, Hirszowicz była autorką licznych publikacji naukowych, w których podejmowała istotne kwestie współczesnej polityki i społeczeństwa. Jej wiedza i doświadczenie miały znaczący wpływ na rozwój tej dziedziny w Polsce.

Była także żoną historyka Łukasza Hirszowicza, co podkreśla jej złożoną osobowość oraz zaangażowanie w życie naukowe i społeczne.

Życiorys

Maria Hirszowicz była docentem na Wydziale Filozofii i SocjologiiUniwersytetu Warszawskiego. Uczestniczyła aktywnie w Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej. W marcu 1968 roku, po obronie studentów, którzy angażowali się w demokratyczne ruchy, została usunięta z uczelni przez ministra szkolnictwa wyższego. W tym działaniu towarzyszyli jej między innymi Bronisław Baczko, Zygmunt Bauman, Włodzimierz Brus, Leszek Kołakowski oraz Stefan Morawski.

W 1970 roku Maria wyjechała z mężem do Wielkiej Brytanii, gdzie podejmowała pracę jako docent na Uniwersytecie w Reading. Przez całe życie angażowała się w różne inicjatywy naukowe i edukacyjne. Była także fundatorką Nagrody im. Łukasza Hirszowicza, która jest przyznawana przez Żydowski Instytut Historyczny w Warszawie.

W 2002 roku jej książka pt. „Pułapki zaangażowania. Intelektualiści w służbie komunizmu” zdobyła nagrodę specjalną tygodnika Polityka, co stanowi dowód na jej znaczący wkład w naukę i myśl krytyczną.

Wybrana bibliografia

W tej sekcji zgromadzono wybraną bibliografię Marii Hirszowicz, prezentującą jej wkład do nauki oraz refleksje na temat społeczeństwa i socjologii. Publikacje te ukazują różnorodność tematów, które były przedmiotem jej zainteresowania.

  • 2007: Stąd, ale dokąd? Społeczeństwo u progu nowej ery,
  • 2001: Pułapki zaangażowania. Intelektualiści w służbie komunizmu,
  • 1986: Coercion and Control in Communist Society: The Visible Hand in a Command Economy,
  • 1985: Industrial Sociology: An Introduction,
  • 1980: The Bureaucratic Leviathan: A Study in the Sociology of Communism,
  • 1973: Komunistyczny Lewiatan,
  • 1967: Z badań nad społecznym uczestnictwem w organizacji przemysłowej (wspólnie z Witoldem Morawskim),
  • 1967: Wstęp do socjologii organizacji,
  • 1964: Konfrontacje socjologiczne.

Przypisy

  1. Jerzy Eisler, Polski rok 1968, Warszawa 2006 r., s. 273.

Oceń: Maria Hirszowicz

Średnia ocena:4.71 Liczba ocen:14